Free Cinema rozjíždí projekt UČME AUDIOVIZI

15. 1. 2024

Free Cinema: Dlouhodobě se snažíme o rozvoj výuky filmové a audiovizuální výchova na českých školách, ať už prostřednictvím našeho angažmá v Asociaci pro filmovou a audiovizuální výchovu, spolupráce s evropským projektem CinEd, a nebo podporou nového vzdělávacího programu FAMU zaměřeného na učitelství filmové a audiovizuální výchovy. Od školního roku 2023/2024 se stáváme řešiteli projektu podpořeného z Národního plánu obnovy, ve kterém budeme zdarma školit pedagožky a pedagogy ze základních škol a gymnázií v metodách a technikách F/AV. Budeme pracovat také s vysokoškolskými studenty z FAMU a UTB. Jsme nadšeni z toho, že můžeme dále sdílet své zkušenosti!

Projekt “Učme audiovizi” usiluje o navýšení počtu aktivních pedagogů filmové a audiovizuální výchovy v prostředí základních škol a víceletých gymnázií. Tohoto cíle chceme dosáhnout vývojem cyklu projektového vyučování, na jehož realizaci budou spolupracovat zkušené lektorky a lektoři Free Cinema, studentky a studenti vzdělávacího programu FAMU Filmová a audiovizuální výchova, a učitelé daného školního zařízení.

Jedná se o individuální tutoring, který zahrnuje:

  • individuální konzultace 
  • příprava a realizace modelové lekce / modelových lekcí
  • reflexivní seminář na festivalu České vize
  • společná příprava dlouhodobého výukového plánu
  • projektová výuka 

Projektová výuka bude realizována vždy v jednom z následujících tematických celků, kterou si můžete jako pedagog vybrat:

Filmová laboratoř: studenti budou seznámeni s metodou experimentální tvorby, tzv. rukodělným filmem, budou moci natáčet na 8mm kameru, následně film volat, stříhat a promítat na filmovém projektoru. Projektový okruh bude soustředěn na kreativní práci s analogovým filmem a jeho prostřednictvím vzbuzení zájmu autorské filmové výpovědi a estetické kvality filmového obrazu. Žáci a žákyně budou vedeni k tomu, že digitální média mohou využívat obdobným kreativním způsobem pro vlastní sebevyjádření či reflexi světa, který je obklopuje. 

Filmová projekce jako strukturovaný pedagogický proces: studenti budou seznámeni s výrazným filmovým dílem prostřednictvím čtyřstupňové pedagogické přípravy (přípravná lekce, lektorský úvod, lektorský doslov, analytická lekce). Pedagogové budou využívat filmového rozboru jako výrazné metody filmové a audiovizuální výchovy. Pedagogický cíl tohoto okruhu počítá s vytvořením iniciačního filmového zážitku, který může žáky a žákyně přivést k zjištění, že kinematografii je skutečně možné vnímat jak.

Fotografická laboratoř: v tomto okruhu čerpáme zkušenosti z mnoha let realizace dílen analogové fotografie a publikování knihy Malí fotografové, jejímiž autoři jsou právě lektoři Free Cinema. Fotografii vnímáme jako součást filmové a audiovizuální výchovy. Okruh se bude soustředit na využití mobilního telefonu jako kreativní pomůcky, jehož prostřednictvím mohou žáci a žákyně naplňovat výukové cíle. Součástí celku budou tvůrčí aktivity zaměřené na různé aspekty fotografování s využitím mobilních telefonů i analogových fotoaparátů. Samotné focení však bude zapracováno do tematického zadání, které budou studenti prostřednictvím fotografie plnit.

Více o Učme audiovizi.


Podobné příspěvky


Online obchod

Produkty a materiály vydávané Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu, z.s.

Do obchodu

Podpořte nás

Zasazujeme se o rozvoj audiovizuální výchovy v České republice.

Zjistěte více

Certifikovaná metodika F/AV

Objevte oborové metody a techniky

Zjistěte více

Odebírejte NEWSLETTER

Výběr toho nejdůležitějšího jednou za měsíc.

Chci se přihlásit

Nadcházející události

Listopad 2024
Prosinec 2024
Únor 2025
Nebyla nalezena žádná událost!