Dostaly jste květinu k MDŽ za to, jak se skvěle staráte o domácnost? Čeští filmaři(ky) rozvinuli téma domácích prací v krátkém spotu, ve kterém si zahráli Vašek Rašilov a Amáta Skalová.
„Před dvěma týdny jsme přišli na mrzuté statistiky. Podle průzkumu EIGE se o domácnosti i dnes stále stará téměř 3krát více žen než mužů. Blížil se mezinárodní den žen, proto jsme se rozhodli toto téma zpracovat a připomenout lidem, o čem tento den je, a proč se vůbec slaví” uvádí strůjce projektu Dan Path, český indie filmař.
Paměť národa popisuje oslavy MDŽ jako pokryteckou odměnu pro diskriminované ženy, což dokonale vystihuje vnímání svátku v České republice. Mezinárodní den žen vznikl jako feministický svátek, který měl za cíl podpořit genderovou rovnost a nastavit férové podmínky pro ženy. Daniel má ale pocit, že muži tento den vidí jen jako příležitost darovat ženám kytku a poděkovat za to, jak se starají o domácnost: „Přál bych nám všem, abychom žili ve světě, kde má žena férové postavení. A pokud si říkáte, co s tím, musíme začít především u sebe doma”.
Pablo, producent projektu, navazuje: „Bavili jsme se s Danem o MDŽ a oba jsme se shodli na tom, jak ironická a pokrytecká tato oslava umí být. Ženy jsou nadále nedostatečně placené a diskriminované a nesou břímě veškeré péče o domácnost. Nejhorší na tom je, že se to bere jako samozřejmost! Samotného mě překvapilo, jak rychle jsme se dokázali zorganizovat a náš spot natočit. Věřím, že naše ironické zpracování by mohlo pomoci zvýšit povědomí.”
Michaela, která se na projektu podílela, přidává svou zkušenost: „Zažila jsem obojí, měla jsem přítele přesně jako z našeho spotu. Ale teď mám skvělého chlapa, který se o domácnost stará se mnou, a když já uvařím, on umyje nadobí a o cokoliv jej poprosím, tak udělá hned a nevymlouvá se slovy: ,jó za chvilku‘, ,zítra‘ apod.“
Petr se jako spolutvůrce k tématu vyjadřuje osobně: „Kdyby většinu domácnosti obstarávala přítelkyně, připadal bych si jako marný joudík, co pořád bydlí u maminky. Naštěstí mám kolem sebe minimum lidí, kteří přemýšlí jinak. Třeba kamarád na své svatbě prohodil před oltářem chytrý vtípek: „Slibuju, že ti nebudu pomáhat s domácími pracemi“. Chytrý v tom, že výběr slova „pomáhat“ naznačuje, že jde o povinnost ženy a oni dva tohle očividně měli nastavené jinak. Někde tady bychom mohli i začít. Když změníme slova, kterými budeme o domácích pracích mluvit, třeba je nebudeme automaticky přiřazovat ženám. Přestože mám na lidi okolo sebe štěstí, stačí zabřednout do libovolné diskuse na sociálních sítích, abych si připomněl, že stále bohužel žiju v bublině.”
„Pokud bych měl tímto filmem na něco navázat, tak rozhodně na skvělé lidi, kteří vkládají spoustu energie a snahy, aby současnou situaci změnili. Mám na mysli Martinu Dvořákovou a její projekt Férová domácnost, který dělá tématu v tuzemsku obrovskou osvětu. Nejlepší mi na tom přijde jejich audit domácnosti, díky kterému si partneři mohou spolu sednout a vyhodnotit, zda je jejich domácnost opravdu férová. To bych doporučoval projít každé rodině”, dodává Daniel Path.
Doufejme, že se situace v českých domácnostech bude dlouhodobě zlepšovat a oslavme tento den žen se správnou myšlenkou.
Produkty a materiály vydávané Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu, z.s.
Zasazujeme se o rozvoj audiovizuální výchovy v České republice.
Výběr toho nejdůležitějšího jednou za měsíc.
Lucie Hlavicová | předsedkyně ASFAV
lucie@filmvychova.cz
Alexandra Forejt Lipovská | produkce ASFAV
alexandra@filmvychova.cz
Tereza Nová | šéfredaktorka webu
tereza@filmvychova.cz
© 2017-2021 Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, z.s. | grafika: Pavel Burdych | web: rostanetek.cz | admin.
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.