Audiovizuální říjen: Tipy do kina, na VOD, videohry i akce, které byste si neměli nechat ujít

Pravidelný měsíční výhled ze světa audiovizuální kultury vám představí filmy, videohry, nadcházející akce či videa, která stojí za to sledovat. Výběr je přímo šitý na míru dětskému diváctvu a audiovizuální výchově tak, aby nabízel chytrou zábavu i hravé vzdělávání. Ať už jste z pedagogických, rodičovských či mládežnických řad, věříme, že v nadcházejících řádcích naleznete možnou inspiraci.
Kino: České dokumenty a animace
(foto zdroj: csfd.cz)
Říjnová nabídka kina je skutečně bohatá a nabízí hned několik rozmanitých dokumentů české produkce a výtvarně strhující loutkové filmy. V kinech můžete už teď narazit na jeden z nejlepších filmů roku – Ještě nejsem, kým chci být. Režisérka Klára Tasovská křehce a intimně vystavěla portrét fotografky Libuše Jarcovjákové. A to čistě skrze její statické fotografie, voice over a ruchovou stopu. Nejde jen o strhující experiment ohledávající hranice jinak kinetického filmového média, ale především o niterné zachycení lidského nutkání tvořit. Tendenčnější, edukativně však výživný je pak dokument z cyklu Exhibition On Screen s názvem EOS: Mladý Picasso, jenž se soustředí na nepříliš reflektovanou rannou éru jednozo z nejslavnějších malířů.
Identita: film o českém grafickém designu skrze perspektivu amerického sběratele umění Nicholase Lowryho reflektuje dějiny tuzemského grafického designu. Soustředí se na staré filmové plakáty, reklamu českých produktů či důležitost folkloru. S hravostí vyprávěný dokument s prvky road movie atraktivně zpracovává důležité milníky, díla a je tak ideálním vstupem do dané problematiky. Válečný zpravodaj sleduje cestu zahraničního reportéra Českého rozhlasu Martina Dorazína, jenž mapuje dění ve válečných oblastech. Film rozplétá jak náročnou žurnalistickou práci, tak životy obyčejných lidí, pro něž se válka stala součástí každodenního života. Ukazuje sílu a potřebu jednoty a proměny společnosti. Film budou kina promítat od 31. října.
V kinech už je český loutkový film Velký pán, jenž navazuje na Malého pána, kterého můžete zhlédnout na platformě DAFilms. Navazuje na tradici tuzemské loutkové školy, zároveň však na půdorysu roztomilého fikčního světa problematizuje dezinformace, politickou manipulaci a ovládání společnosti strachem. Vše činí s nadsazeně humorným a pro děti srozumitelným tónem. Oceňovaný a více než 10 let připravovaný Život k sežrání volí stylisticky modernější přístup. Kloubí snahu edukovat a bavit, na pozadí důležitého motivu o přijetí vlastního těla a šikany. Bizarní i líbivá animace se sympatickým protagonistkou, který se rozhodne zatočil s přebytečnými kily, nabízí i chytlavé hudební pasáže či motivy vycházející z tradice teenagerovských hraných filmů. Zajít můžete také na surové drama z 2. světové války Ema a smrtihlav. Slovenský snímek soutěžil v Karlových Varech a předkládá osobní příběh, zasazený do kontextu vzrůstajícího nacionalismu a rasové nesnášenlivosti.
Akce: Dokumentární hody a lokální filmy
(foto zdroj: MFDF Jihlava)
Největší říjnovou akcí je festival dokumentárních filmů v Jihlavě, který proběhne od 25. října do 3. listopadu. Délka festivalu se poprvé nafoukla na 10 dní. Nabídne 340 filmů, z nich 129 ve světové premiéře, doporučit můžeme například retrospektivy Tsai Ming-lianga či Anne-Marie Miéville. Osobně s novým filmem navštíví například španělský provokatér Albert Serra. Tradičně festival zahrnuje i sekci pro děti. Vedle kreativních dílniček a workshopů je letos zastřešujícím tématem udržitelnost, psychické zdraví a starost o své tělo. Ji.hlava dětem se koná zdarma. V Praze, Brně a Olomouci od 16. října do 5. listopadu postupně proběhne festival německy mluvících filmu Das Filmfest. V rámci dětského programu můžete 20. října v 15 hodin zajít do Kina Lucerna na program FilmED Kinderklub, který děti ve věku 3 až 6 let učí přemýšlet o filmu. Registrovat zdarma se můžete zde.
Od 15. října do 3. listopadu proběhne festival Kino Brasil. Nejde však jen o filmy. Bohatý doprovodný program zahrnuje taneční lekce, degustaci kávy či lokální hudbu. Festival vyvrcholí v pražském Bio Oko od 29. října do 3. listopadu, kdy nabídne 7 nových či klasických filmů, které představí zevrubný obraz toho, jak vypadá lokální brazilská kinematografie.
VOD: Čeští kameramani a dokumenty zdarma
(foto zdroj: ČT Art)
Na ČT Art iVysílání se rozběhl cyklus Vidět filmem, který rekapituluje historii tuzemské kinematografie pohledem kameramanů. Kloubí technické i umělecké perspektivy, s důrazem na hraný film, osciluje však i k experimentům, animaci či dokumentům. Přední čeští kameramani, ať už Jan Malíř, Jaromír Šofr či Vladimír Smutný, vás provedou němou, zvukovou, barevnou či normalizační kinematografií v šestidílném a informačně hutném pořadu, jehož novou epizodu můžete očekávat každé úterý. Platforma MUBI pak nově nabízí 10 let starý dokument Altman, který chronologicky rekapituluje kariéru slavného amerického režiséra.
Pouhý měsíc po premiéře v kinech na MAX přichází pocity náctiletých zprostředkuje česko-slovensko-rumunské drama Už tě nemám rád, kde chlapec s dívkou, oba ze sociálně odlišných skupin, utíkají vlakem s nejasným cílem z domova. Režisér Zdeněk Jiráský empaticky vykresluje ztrátu dětských iluzí ve formativním věku i způsoby, jak navázat dialog navzdory odlišnému smýšlení o světě. Na stejné platformě najdete i na loňském festivalu v Cannes uvedené francouzsko-švýcarské drama Margueritin teorém, které sleduje vysoce inteligentní studentku matematiky. Ta je rozkročená mezi ambicemi, vysokými očekáváními a touhou po osobním životě. Jde o intimní a křehký ponor do života mladých lidí, kteří se rozhodli svůj život zasvětit vědě.
U příležitosti blížící se Ji.hlavy na DAFilms najdete kolekci filmů Krátká radost, v jejímž rámci můžete zdarma zhlédnout 21 krátkometrážních snímků. Mezi nimi například nový film Kateřiny Dudové Život jedna báseň, není peříčko, impresionistická esej Ty řeko či rozpad Německa v 80. letech reflektující Kosmonauti rádi žvýkačky. Na KVIFF.TV zase můžete nalézt rozsáhlou retrospektivu 11 filmů čerstvého držitele Zlaté lva z Benátek Pedra Almodóvara. Nabídka pro nejmenší je tento měsíc na streamech chabá, alespoň malou útěchou budiž nový dobrodružný animovaný seriál Tomb Raider: The Legend of Lara Croft, čerpající z kultovní videoherní série.
Videohry: Barevné skákačky i mlátičky
(foto zdroj: youtube.com)
Roztomile nablblou zábavu naůeznete ve hře Spongebob: The Patrick Star Game, kde se ujmete role nemotorného Spongebobova kamaráda Patricka. Otevřený svět Zátiší Bikin láká na absurdně groteskní humor a herní mechaniky, které záměrně popírají fyziku. Fikční svět představuje jedno velké hřiště k vyblbnutí a žádná pravidla neplatí. Titul si můžete zahrát na všech platformách. Milovníci a milovnice strategie si nově mohou vychutnat kultovní Age of Empires v nové mobilní verzi. Hra je zdarma, zachovávající koncept strategie v reálném čase, kdy v historických kulisách dobýváte různorodá území, pečlivě organizujete válečné řady, staráte se o svou pevnost a taktizujete.
Stylová mlátička TMNT: Mutants Unleashed navazuje na animovaný film Želvy Ninja: Mutantí chaos (dostupný na SkyShowtime). A to nejen příběhem, ale i stylisticky. 3D plošinovka klade důraz na důmyslně a překvapivě rozpracované úrovně, kterí můžete projít sami či v kooperativním módu. Hra bude dostupná od 18. října na všech platformách. Ze základů oblíbené série vychází i rapidně akční Sonic X Shadow Generations. Ta je kombinací starých i moderních mechanik, kdy kombinuje 3D i 2D úrovně. Jde o zcela novou hru a zároveň remaster původního dílu. Prožijete tak kultovní dobrodružství modrého ježka i jeho temného protějšku. Vyjde 22. října na všechny platformy
Videa: Rozhovor s del Torem a střihová skladba
(foto zdroj: BFI.uk)
Kanál BFI zveřejnil hodinový rozhovor s režisérem Guillermem del Torem, kde rozebírá vliv umělé inteligence na filmování a rozpovídal se především o animaci. Kanál Eyebrow Cinema se zaměřuje na současnou éru Marvelu, která se vyznačuje velkou nevolí fanoušské základny, unáhlenými rozhodnutími i kvalitativní nekonzistencí. Movies With Mitchell zaníceně rozebírá vynikající film Vlkochodci, který naleznete například na Canal+. Thomas Flight předkládá několik důvodů, proč filmaři kolikrát obětují kontinuitu a v navazujících záběrech zanechají chyby. Just One More Thing zevrubně ohledává okolnosti a dobový kontext vzniku filmu Nahý, přičemž se postupně zaměřuje na hereckou přípravu, průpravu a prolínání osobního života s fikcí.
Podobné příspěvky
Online obchod
Produkty a materiály vydávané Asociací pro filmovou a audiovizuální výchovu, z.s.
Podpořte nás
Zasazujeme se o rozvoj audiovizuální výchovy v České republice.
Certifikovaná metodika F/AV
Informace a podpora
Odebírejte NEWSLETTER
Výběr toho nejdůležitějšího jednou za měsíc.